Russian blue cats Cattery of Happy Song
04.02.2015 17:30
Medzenieki Marija un Jānis Valteri veic krievu zilo kaķu selekciju. Sešu gadu laikā Valteru šķirnes kaķu audzētavu “Happy Song” “absolvējuši” 255 kaķi. Latvijā šķirni iecienījuši krievu tautības cilvēki, un “Happy Song” ir vienīgā krievu zilo kaķu audzētava Latvijā. “Latviešos vārdu salikums “krievu zilais” varbūt izsauc ne visai tīkamas asociācijas,” smej Marija Valtere.
Spilgtākā īpašība – gudrība
Kopā ar saimniekiem mūs sagaida Jumis un Jūlija. Kamēr aplūkojam “Happy Song” piešķirtos apbalvojumus, kas aizņem pusi istabas, apkārt draiskojas kaķu pusaudži. Namejs un citi puiši palikuši lauku mājās. Voljerā četrus mazulīšus aprūpē Asja. Līdz mēneša vecumam, kad kaķēni sāk ēst gaļu, kaķu mamma visu pēc mazuļiem savāc pati. Un uzmana, jo citas kaķenes mēdz bērniņus nočiept.
“Vārdi ir visiem kaķiem. Nofotografēju mazo, aprakstu īpašības, izlieku apskatei draugiem – mūsu kaķu īpašniekiem, viņi palīdz izdomāt,” teic M. Valtere. Smukākie vārdi esot Sofija, Marija, Baikāls, Asja, bet Jumja brālis, kam jānonāk čehu audzētavā, nosaukts par Janušu.
“Mammītes desmit, tētuki – četri un bariņš pusaudžu, kam pirms izstādēm vēl jāpaaugas. Ja līdz vērtējumam “Best of Best”, kādu mums ir ļoti daudz, pietrūkst dažu nianšu, selekciju neturpinu.”
Ar kaķiem M. Valtere nodarbojas gadus četrdesmit. Allaž pievākusi kādu slimu kaķēnu, pēc izārstēšanas paturējusi vai meklējusi tam mājas. Daudz lasījusi par šķirnēm, bet pēc tikšanās ar krievu zilā kaķa īpašniekiem sapratusi – lūk, īstais, ko gribētu sev. “Jo viņi ir ārkārtīgi gudri, ļoti pieķeras saimniekam, neapvainojas, ja sarāj par nedarbiņu, un neatriebjas, piečurājot kādu vietu. Ja šī kaķa IQ mērītu desmit ballu sistēmā, būtu maksimālais. Kaķēna jaunajam saimniekam pastāstu, kā pareizi audzināt, jo šis kaķis ir telepāts – lasa domas.”
Kāda ģimene vēlējusies ļoti pacietīgu kaķīti, kas neskrāpētu un nerautos ārā no rokām, kad bērns aiz mīlestības murkā. “Pastrādāju, zinu paņēmienus, un bērns ar kustību traucējumiem dabūja lēnīgu, prātīgu draugu.”
Zilā kaķa mīnuss – vajag blakus vēl kādu šīs šķirnes pārstāvi, ar ko spēlēties. Sabiedrotais jāpiemeklē pēc raksturu saderības. Īpaši kaķenītes, kā sievietes, ne ar katru sadraudzējas.
Dārgs, darbietilpīgs pasākums
Vaislas kaķis maksā krietni vairāk nekā mājas mīlulis. Strādājot par skolotāju, naudu pirmajai zilajai kaķenei – Ursulai, ko ieraudzījusi internetā, Marija gadu krājusi “pa kluso”, jo vīrs neatbalstīja.
“Jānis jautāja: a tev nauda kaķim ir? Benzīnam līdz Pēterburgai ir? Teicu, ka ir arī vīzām, un viņš piekrita būt par šoferi. Eksterjera ziņā pirmā varbūt nebija labākā izvēle, toties rakstura ziņā gan.” Drīz Ursulai pievienojusies Ustiņa. Kaķenīte ar ciltsrakstiem rīdzinieku ģimenei kļuvusi lieka, jo meklēdamās mēgusi pačurāt uz dīvāna vai uz galda. Izrādījies, ka Latvijā nav, ar ko pārot, un piemērots kavalieris Kvants atrasts Maskavā. Naudu tam nācies aizņemties.
Audzētavā “Happy Song” kaķenēm neļauj dzemdēt ilgāk par trīs, četriem gadiem. Pēc sterilizēšanas meklē jaunas mājas, jo dzīvot lielā barā viņām grūti. Mincenes ir gudras, kārtīgas, un pēc viņām liels pieprasījums.
Marija sauc sevi par kaķu mammu uz pilnu slodzi. “Esmu arī grāmatvede vīra IT firmā. Ceļamies sešos, ēst gatavošana pašiem ir minimalizēta. Ar kaķiem darbojos līdz vieniem un arī no pieciem līdz gulētiešanai. Teritoriju iezīmē ne tikai runči, bet meklēšanās fāzē reizi mēnesī arī 80 procenti kaķu meiteņu. To nedara tikai sterilizēti dzīvnieki. Kaķi zina, ka nav vērts protestēt pret nagu griešanu: mamma, vienalga, griezīs. Jāmazgā, jātīra ligzdas, voljeri, mājiņas. Un jāmīl dzīvnieki! Citādi viņi slimo.”
Vīru izvēlēties palīdz kaķis
Ģimenē, kurā ir kaķis, bērni kļūst pacietīgāki, akurātāki. Nosviestu zeķi, zīmuli, burtnīcu dzīvnieks var paķert, spēlējoties saplēst.
Arī pieaugušo ātri izdresē, zina Jānis. Jauns pāris dažas dienas pēc kaķenes iegādāšanās sūdzējies par čurāšanu uz vīrieša krekla un zeķēm. “Nonsenss: sterilizētas kaķenes tā nerīkojas!” medzenieki norūpējušies. Izrādījies, ka dzīvnieciņam nav patikusi smaka no piesvīdušas apakšveļas, kas tikusi nomesta uz grīdas. Pēc nedēļas problēma zudusi: puisis ticis vaļā no nevīžas ieraduma.
“Pie manis un diviem bērniem Rīgā, Stabu ielā, dzīvoja Rižiks, runcis no patversmes. Nealku precēties otro reizi, bet pielūdzēji bija, jo strādāju par tulku Saeimā un visiem vajadzēja sakarus. Runcim nepatika mani vīriešu kārtas ciemiņi – šņāca, palīda zem gultas, nenāca runāties. Kad ieradās Jānis, uzvārīju kartupeļu biezputru un cīsiņu. Runājot viņš turēja cīsiņu uz dakšiņas. Rižiks veikli nocēla desiņu un aizmuka. Jānis tovakar iztika ar biezputru, bet runcis ielēca viņam klēpī – murrājot pieņēma. Sapratu, ka man tajā vīrietī vērīgāk jāieskatās,” iepazīšanos pirms 27 gadiem atceras Marija Valtere un piebilst: “Nebūtu Rižika, nebūtu kaķu audzētavas: vīra ieguldījums un atbalsts kopējā hobijā ir ievērojams.”
Audzētava piedalās visās šķirnes kaķu izstādēs Baltijas valstīs. Vienam kaķim dalība maksā vidēji 60 eiro, ceļa izdevumi un viesnīca. Latvijā kaķu apdrošināšanu pret slimībām un nāves gadījumiem nepiedāvā. Vasarā kaķēni laukā var skraidīt pa parkā novietotu voljeru, bet dārgās kaķenes pastaigājas pavadiņā – lai neuzskrien kokā, lai nepaķer lapsa vai vanags.
Krievu zilie saņem sauso barību no “Royal Canin” un konservēto no “Barkley”, kur ne mazāk kā 70 procenti gaļas. Viens metiens dienā apēd četras piecas paciņas, katra maksā pāri par eiro. Barība visiem kaķiem mēnesī izmaksā aptuveni tūkstoti eiro, smiltis – divsimts eiro, vēl veterinārie pakalpojumi, fotosesijas. Līdz prom došanai kaķa pašizmaksa ir 350 eiro, bet pārdots tiek vidēji par 500.
“Pēc balvām īpaši netiecamies, bet patīkami, ka mums ir tik vērtīgi dzīvnieki. Izcils kaķis, ko eksperti atzīst par izstādes uzvarētāju, var maksāt arī pusotru vai divus tūkstošus eiro. Gan mūsu reproduktīvie dzīvnieki, gan mājas mīlulīši pārsvarā dodas uz ārzemēm. Kaķēni ir divas reizes vakcinēti, ar mikročipu, ar Eiropā atzītu pasi un līgumu.”